Світалана Ходакова — авторка посібника для посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування «Ґендерне інтегрування на місцевому рівні. Досвід міст, що приєдналися до європейської хартії рівності жінок і чоловіків» підготовлено в рамках спільної діяльності Асоціації міст України ( АМУ) та проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС).
Учасниці тренінгу дізналися, що гендерний підхід означає, що принцип рівних прав та рівних можливостей жінок і чоловіків має бути враховано в усіх рішеннях, на кожному етапі процесу розвитку громади та за участі всіх зацікавлених сторін: жінок і чоловіків, дівчат і хлопців. Кожне рішення потрібно розглядати через призму ґендерної перспективи, щоб отримати рівноцінні результати для жінок і чоловіків, дівчат і хлопців у конкретній громаді.
Кожен проект або програму необхідно оцінювати з погляду їх впливу на становище жінок і чоловіків. Також має бути визначено можливості для забезпечення рівності або засоби сприяння ґендерній рівності.
Наприклад, у місцевих програмах зайнятості необхідно враховувати ґендерну нерівність і причини наявного стану жінок на ринку праці, а також брати до уваги позитивні заходи для покращення рівня зайнятості жінок; так само можна здійснювати й позитивні заходи в межах політики підтримки сімʼї, спрямовані на батьків (чоловіків), що сприятиме подоланню ґендерних стереотипів і досягненню рівності між чоловіками та жінками.
Основні перешкоди для досягнення рівності:
Недостатнє розуміння взаємозвʼязку між ґендерною рівністю та державною політикою.
Недостатнє розуміння поняття ґендерної рівності як питання розвитку (наприклад, що ґендерна рівність — це не лише «питання жінок»); ґендерну рівність часто розглядають лише як проблему сексуальної орієнтації, як «традиціям», «родині»та іншим національним і релігійним цінностям.
Низький рівень прозорості та відкритості владних структур, недостатній рівень залученості зацікавлених осіб.
Часто це відсутність бюджету на ґендерні ініціативи.
Недостатня правова обізнаність громадян щодо проявів ґендерної дискримінації в різних сферах, відповідно й немає правового реагування на прояви дискримінації.
Однією з найактуальніших проблем є проблема насильства щодо жінок і домашнього насильства. 60 % суддів і прокурорів підтримують думку, що в домашньому насильстві винна сама потерпіла, що це такий прояв сімейних стосунків.
Comments