Під час зустрічі у Київському міському центрі допомоги учасникам АТО психологи Галина Бевз і Наталія Клименко провели класичну терапевтичну групу із проходженням усіх стадій групової динаміки для дружин та дітей загиблих захисників (фото із дозволу учасниць).
Наталія Клименко: _ В цілому можу сказати, що це сильні жінки з “відкритим серцем”, готові допомагати одна одній. Ще травмовані, але мають сили жити та підтримувати інших. Кожна опрацювала травму на своєму рівні. Як вже казали, лише системна терапевтична робота у закритих групах може допомогти у цьому випадку. Сьогодні ми це бачили під час консультації.
Наталія Клименко:
– Коли тато йшов на війну, він сказав: “Дівчата, все може статися. Будьте сильними!”…І дитина трималася. . Маленька дівчинка не плакала 40 днів… Батька ще не поховали. Тіло на непідконтрольній території, окупанти його не віддають, ‒ розповідає психолог Наталія Клименко. ‒ А у групі вона відкрилася, нарешті почала плакати, відбулася емоційна розрядка.
Практикуючий психолог Галина Бевз:
– Робота із травмами втрати, горя – дуже важлива. Їх потрібно одразу пропрацювати. Інакше ‒ жінки застрягнуть у травмі, ‒ і це вже проблема для суспільства.
Ускладнена реакція втрати характеризується тугою за померлою людиною або постійною зайнятістю справами, що мають до неї стосунок. Людина не може займатися професійною діяльністю, відчуває емоційне напруження, а також те, що втратила частину себе. Це може тривати дуже довго. Деякі жінки не справилися з цим ще з 2014 року.
Психологи проекту продовжать консультації в групах жінок, чиї чоловіки боронять країну у складі ЗСУ, а також індивідуальні консультації для дружин загиблих воїнів.
Захід став можливим завдяки проєкту “Перша психологічна підтримка”, що виконує ГО “Новий соціальний вектор” за підтримки Український Жіночий Фонд / Ukrainian Women’s Fund.
Comments